Başkan’ın Mesajı
Başkanımız

Başkan’ın Mesajı

İnsan odaklı, şeffaf, katılımcı bir yönetim anlayışıyla, halkın bütününü kucaklamak için yola çıktık ve bu yolda Birecikli hemşerilerimizin iş ve sosyal yaşamını güzelleştirmeyi, kültürlerini yaşatmayı, beraberinde Birecik‟ın mevcut varlık değerleri Fırat Nehri ve Sahilini, Birecik Kalesini, Kelaynak Kuşları ile diğer tarihi ve kültürel varlıklarımızı öne çıkarmayı ve kente yeni dahil olan mahalleleriyle birlikte yenilemeyi hedefledik.

Bu amaçla; en başta tarihi, sosyal ve kültürel projeleri öne aldık ve hayata geçirmek için çalışmalara başladık. Özellikle yaşlıların, kadınların, gençlerin, çocukların, iş insanlarının, engelli ve muhtaçların; sağlık, sanat, spor, kültür, eğitim, barınma ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılayabildikleri, güvenli ve huzurlu yaşam sürdürebildikleri bir kent oluşturmayı rehber edindik.

Kültürel ve sosyal hizmet veren kuruluşların, sanatkârın, esnafın, çiftçinin, kadının, üretenin ve okuyanın destekçisi olmaya devam edeceğiz. Kentte sosyal yardımlaşma ve dayanışma bilincini arttıracağız. Sivil toplum kuruluşları, üniversite ve diğer paydaşlarımızın katılımı ve desteğiyle ortak projeler ve yatırımlar yapacak, kamuyu, özel yatırımcıları ve girişimcileri destekleyeceğiz.

Toplumun tarih, kültür, milli ve manevi değerlerini ön planda tutarak özel anma günleri, sempozyumlar, geziler düzenleyeceğiz. Okulların, ibadet yerlerinin, muhtarlık binalarının iyileştirilmesine destek vereceğiz.

Kenti kuşatan plansız yapılaşmanın önlenmesi için kentin risk haritasını çıkararak,   kentsel yenileme projelerini hazırlayıp ve hayata geçireceğiz. İmar planı olmayan mahallerimizin hâlihazır harita ve imar planlarının hazırlanmasına ve uygulanmasına önem vereceğiz.

Fırat Nehri kıyısı ve sanatsal, kültürel ve sosyal tesisler, iş merkezleri, meydanlar, yollar ve kentte ihtiyaç duyulan diğer yapıları katarak, mimarisi estetik açıdan yenilenmiş, ekolojik bir kent oluşturacağız.

Birecik nefes alacakları, piknik yapacakları, içinde gezip, eğlenip hoş vakitler geçirecekleri Birecik‟e ait Fırat Nehri kıyısını ve diğer meydanları ile gezilen, eğlenilen, oturulabilen, cazip özel yatırımları içine çekebilen, hayvanların barınma ve sağlığını önemseyen, daha iyi yaşanabilir bir kent planlıyoruz

Katılımcı, şeffaf yönetim anlayışı içinde; vatandaşa, çalışana, üretene saygı ve nezaketle, yatırım ve hizmetlere devam ile ; emek, katkı sunmuş ve sunacaklara, Belediye yöneticilerine, çalışanlarına, meclisimize ve Birecikli hemşehrilerime saygılarımı sunuyorum.

 

 

                                                                                             Av. M. Faruk PINARBAŞI

                                                                                              Birecik Belediye Başkanı

 

Post Comment

%d blogcu bunu beğendi: